Technology

Najpopularniejsze rodzaje gier wideo wśród młodzieży

Wszelkiego rodzaju gry wideo na stałe zakorzeniły się w popkulturze i obecnie stoją na tej samej pozycji co inne rozrywki. Ludzie oglądają filmy i seriale, czytają książki, słuchają muzyki i grają na swoich elektronicznych urządzeniach. Pomimo tego, że gry działają na rynku rozgrywkowym już od kilku dekad, to dopiero dwie ostatnie można uznać za ich prawdziwy rozwój. Dlatego w Polsce nadal trzon osób bawiących się w ten sposób, to młodzież i młodzi dorośli. Starszym bardzo trudno jest przemóc się, żeby wejść w ten całkowicie nowy świat.

To nadal młodzież kreuje trendy w kierunkach gier wideo, więc warto przyjrzeć się temu, co aktualnie jest najczęściej wybierane przez osoby właśnie w tym wieku. Na samym początku warto zaznaczyć, że gry bardzo mocno różnią się między sobą ze względu na medium, z którego się korzysta. Dlatego te zabawy zostaną podzielone na trzy podstawowe kategorie: komputerowe, konsolowe i mobilne. Z klasyfikacji zostają wyłączone rozrywki typu Vulkan Vegas kasyno i inne rodzaje gry na pieniądze, ponieważ są one przeznaczone wyłącznie dla dorosłych odbiorców.

Gry komputerowe

Komputery dają największe pole do popisu. Możliwości tych maszyn są nieograniczone i pozwalają na bawienie się przy praktycznie wszystkich rodzajach produkcji. Dlatego to właśnie te urządzenia dają najlepszy pogląd na popularność gier wśród młodzieży. Trendy zmieniają się bardzo szybko i kiedy dekadę temu królowały MMORPG, obecnie na szczycie znajdują się o wiele prostsze produkcje skupiające się na bezpośredniej rywalizacji i interakcji z innymi graczami.

Najpopularniejsze produkcje to gry usługi dające nieograniczony potencjał zabawy. Mowa tutaj o takich tytułach jak:

  • League of Legends;
  • DOTA 2;
  • CS:GO;
  • Valorant;
  • Fortnite;
  • Call of Duty (tryb wieloosobowy);
  • Grand Theft Auto Online.

Wszystkie te gry cechuje to, że nie wymagają odpowiedniego przygotowania — można dołączyć do zabawy w każdej chwili, żeby zagrać krótką partię i zakończyć zabawę. To prawdziwe przeciwieństwo MMORPG, które wymagały od swoich graczy setek, a nawet tysięcy godzin rozgrywki celem osiągnięcia odpowiedniej pozycji w grze.

Oczywiście na komputerach niezwykłą popularnością cieszą się także gry o charakterze jednoosobowym. Te jednak nie wzbudzają aż takiego  zainteresowania, bo one się po prostu kończą. Ludzie bawią w nie przez kilka godzin po premierze, żeby z czasem zostały odłożone na bok. Inaczej jest w przypadku gier usług, w które można grać bez końca i co ciekawe… nie nudzą się często nawet po kilkuset godzinach zabawy.

Konsole do gier

W tym przypadku można stwierdzić, że mowa o dojrzalszym graczu. Tutaj rozgrywki internetowe nie mają aż tak kluczowego znaczenia. Dlatego gry na konsole PlayStation, Xbox czy Nintendo oferują przede wszystkim rozgrywkę jednoosobową, ale na niezwykle wysokim poziomie. Dlatego warto skupić się na konkretnych podkategoriach.

W ostatnich latach królują gry akcji, które łączą ze sobą kilka innych gatunków (wyścigi, RPG). Skutkiem tego są takie produkcje jak:

  • seria Assassins Creed;
  • God of War;
  • seria Uncharted;
  • Grand Theft Auto 5;
  • Wiedźmin 3.

Jeszcze są wiele innych gier, które pozwalają na zabawę przez dziesiątki, a nawet setki godzin. Gracze uwielbiają gromadzić trofea i inne osiągnięcia, które wymagają „wymaksowania” danej produkcji. Dla tego rodzaju zabawy konsole nie mają sobie równych. Dlatego można spodziewać się delikatnych nawiązań do rozgrywki wieloosobowej, ale nie będą one miały większego znaczenia, jeśli chodzi o popularność danej produkcji.

Wyjątkiem będzie tutaj FIFA, której najnowsza odsłona zawsze bije rekordy popularności w danym czasie i przyciąga wszystkich fanów piłki nożnej, których przecież wśród młodzieży nie brakuje.

Urządzenia przenośne

Gry mobilne sprawiły, że w ciągu jednej dekady cały rynek gier wywrócił się do góry nogami. Wystarczy stwierdzić, że obecnie są one droższe niż komputerowe i konsolowe razem wzięte. Dzięki stałemu dostępowi do sieci i możliwości zabawy w dowolnej sytuacji profil przykładowego gracza będzie się znacząco różnił od tego, co można robić na wyżej wymienionych urządzeniach. Przy grach mobilnych może bawić się praktycznie każdy. Jeśli spojrzy się na kartę najpopularniejszych gier mobilnych, to na pierwszych miejscach będą wyłącznie produkcje w jakimś sensie powiązane z rozgrywką wieloosobową. Do najpopularniejszych obecnie należą:

  • Empires & Puzzles: Match-3 RPG;
  • Brawl Stars;
  • Roblox i dziesiątki innych gier strategicznych.

Te tytuły łączy jeden szczegół — są całkowicie darmowe i nastawione na mikropłatności. Dzięki regularnym wpłatom można znacząco przyspieszyć swój progres, ale da się bawić bez wymogu realizacji transakcji. Gry tego typu znajdują się na szczycie list popularności praktycznie od samego początku smartfonów. Od czasu do czasu pojawiają się inne produkcje, które zyskują ogromne zainteresowanie graczy, ale z czasem wszystko wraca do normy.

Warto zwrócić szczególną uwagę na grę Pokemon GO, która dała początek (a przynajmniej spopularyzowała) nowemu gatunkowi — zabaw w wirtualnej rzeczywistości. Od jakiegoś czasu pojawiają się inne mniejsze i większe hity, które wyciągają młodzież z domów w celu poszukiwania przygód. Od czasów Pokemon GO, pojawił się Minecraft Earth, który nie odniósł większego sukcesu oraz Wiedźmin: Pogromca Potworów, który pomimo dużych problemów na premierę, prezentuje wyjątkowo przyjemną rozgrywkę i został pobrany już ponad milion razy.

Gry mobilne to prawdziwa kopalnia zawierające wszelkiego rodzaju produkcje. Trendy zmieniają się od czasu do czasu, ale na szczycie zawsze pozostają gry-usługi z mikropłatnościami.

Shares: